Išplėstinė paieška
 
 
 

Vynas (2)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Vynas. Vyno skirstymai. Portveinas. Kagoras. Madera. Tokajus. Cheresas. Šampanas. Vermutas.

Ištrauka

Vynas - tai fermentuotos raudonųjų arba baltųjų vynuogių sultys. kad ir kaip gali būti keista, baltas vynas gali būti padarytas iš raudonųjų vynuogių. Kiekvienų metų kokybė būna kitokia ir dėl klimato ir dėl vyndarių darbo, todėl tos pačios rūšies vynas gali būti ypatingai geras vienais metais ir kiek prastesnis kitais. Vynas raugiamas ąžuolinėse statinėse. Kiekvienais metais visos statinės, visi ruošiamieji indai yra visiškai nauji, jie naudojami vienintelį kartą, po to viskas išmetama. Prancūzai sako, kad jei būtų naudojami tie patys indai ir kitais metais, tai jau nebūtų tikras tų metų vynas, nes jis primintų dalį praeitų metų vyno skonio.

Vynų kokybė priklauso ne tik nuo jo išlaikymo, vynuogių rūšies, bet ir nuo to, kur jos buvo išaugintos, koks buvo oras. Jei per daug lietaus ar rudenį per mažai saulės - tų metų vynuogės pagamina mažai cukraus, vynas esti nesaldus, arba jis yra maišomas su kitų vynuogių vynu.

Vynai gali būti:

- rūšiniai - pagaminti iš tam tikros rūšies vynuogių,
- kupažiniai - pagaminti iš įvairių rūšių vynuogių.

Priklausomai nuo kokybės ir išlaikymo vynai skirstomi:

1. Ordinariniai - neišlaikyti vynai. Jie realizuojami praėjus 3 mėn. po vynuogių apdorojimo.
2. Markiniai - išlaikyti, geros kokybės vynai, pagaminti iš tam tikros rūšies vynuogių, išaugintų tam tikroje vietoje. Jie realizuojami po dviejų metų nuo derliaus nuėmimo.
3. Kolekciniai - ypatingai geros kokybės vynai. Laikomi nustatytą laiką statinėse ir dvejus metus buteliuose, specialiose saugyklose, po to realizuojami.

Pagal gamybos technologiją ir sudėtį vynuogių vynai skirstomi:

1. Paprasti:
a) sausi,
b) pusiau sausi,
c) pusiau saldūs.


2. Spirituoti:
a) stiprūs (portveinas, cheresas, madera),
b) desertiniai (muskatiniai, tokajus, kagoras).

3. Aromatizuoti:
a) stiprūs (vermutai),
b) desertiniai.
4. Putojantys (šampanai).

Portveinas
Žodis "portveinas" kilęs iš vieno svarbiausių Portugalijos uosto Portu pavadinimo. per šį jūros uostą buvo eksportuojami stiprūs ispaniški vynai. Anglai juos vadino "vino-porto" arba "porto-vino". Tačiau XVIII a. kelionė iš Portugalijos į Angliją būriniu laivu užtrukdavo, ir neprižiūrimas vynas statinėse imdavo gesti. Portugalai bijodami prarasti rinką, į eksportuojamą vyną sumanė įpilti vyno spirito. Iš jo buvo gaminamas konjakas, tad į Britų salas plukdomas vynas įgaudavo konjako prieskonį. Netrukus šis subtilus skonis tapo portugališko vyno skiriamuoju ženklu.
Kitas portveinui būdingas bruožas - vadinamasis "vaisių tonas", išgaunamas portveinizacijos proceso metu, t.y. kaitinant misą statinėse iki 45-50oC, paskui vynas brandinamas 12-18 mėnesių. Tačiau taip gaminami tik markiniai portveinai, paprastieji brandinami tik 3 mėnesius. Portveinų stiprumas - 17-20 %, cukraus kiekis - 6-14 %. Portveinai puikūs aperityvai, labai tinka prie mėsos patiekalų.

Kagoras.
Šiam populiariam desertiniam vynui teko Prancūzijos miesto Kagoro, plytinčio netoli Pirėnų, vardas. Jis spaudžiamas iš raudonųjų vynuogių: uogos skinamos, kai jose susikaupia ne mažiau kaip 20 % cukraus. Prancūzai kagorą vadina "virtu vynu", nes jis gaminamas iš susmulkintų vynuogių, kurios 18-24 val. kaitinamos 75-80oC temperatūroje. Taip ilgai kaitinamas vynas įgauna juodųjų slyvų, dažnai - grietinėlės ir šokolado skonį.
Nebrandintame kagore yra 16% spirito ir 16% cukraus, o markiniuose, brandintuose 3 metus - 18-25 % cukraus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKulinarijos referatas
KategorijaKita >  Kulinarija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis28.8 KB
AutoriusMilda
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Referatas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą